MOKRY KOLODION

Tematem warsztatów jest kompletny proces kolodionowy uwzględniający historię, receptury, sposoby werniksowania, pracę w studio i ciemni fotograficznej. Uczestnikom zapewnione są komfortowe warunki pracy (profesjonalna ciemnia fotograficzna, studio i sala prelekcyjna), komplet materiałów (chemia fotograficzna do całego procesu, szkła 18cm/24cm, aparaty wielkoformatowe, lampy studyjne)


 

Uczestnicy moich warsztatów nauczą się wykonywać samodzielnie ambrotypy, zdjęcia pozytywowe wykonane na czarnym szkle jak i negatywy szklane. Doświadczą całego procesu w trakcie warsztatów. Wszyscy zatrzymują wykonane przez siebie prace. Kładę nacisk na indywidualną pracę kursantów.

Doświadczenie w fotografii nie jest wymagane ważna jest chęć poznania nowego i otwarty umysł.

Warsztaty grupowe odbywają się w małej kameralnej grupie do 5 osób.

 

Zainteresowanych indywidualnymi warsztatami zapraszam do kontaktu w sprawie cen, szczegółów i terminów.

 

Najbliższe warsztaty grupowe link

Warsztaty otworkowe

Czyli jak zrobić aparat z puszki po kawie czy kartonie po butach?

Warsztaty podzielone są na dwie części:

Pierwsza obejmuje część teoretyczną, podczas której uczestnicy usłyszą o historii kamery otworkowej i zasadach jej działania i części praktycznej w której uczestnicy samodzielne wykonają kamerę otworkową z materiałów tj. puszki, pudełka i będą fotografowa

. Ostatnim elementem jest wywołanie powstałych zdjęć w w ciemni fotograficznej. 
 

 

Technika otworkowa, to prosty sposób rejestracji obrazu, który oferuje zaskakujące efekty. Fotografie powstają przy użyciu własnoręcznie wykonanych aparatów fotograficznych. Szczelna inaczej światło-szczelna puszka, pudełko, lub pojemnik z otworem wpuszczającym do środka światło, to prosty, w pełni sprawny aparat fotograficzny typu „camera obscura”. . Ten kto nigdy nie słyszał o fotografii otworkowej to pewnie myśli, że to nie jest żaden aparat, ale się myli. Powstałe obrazy prezentują świat z zupełnie innej perspektywy i mają bajkowy charakter. Fotografia otworkowa jest również nie lada odkryciem dla młodego człowieka, posługującego się obecnie głównie aparatem cyfrowym i komputerem. Pinhole bo tak również nazywamy tę technikę nawiązują bezpośrednio do początków fotografii, do zapomnianych technik, w których proces powstawania zdjęcia był nieprzewidywalny i oparty na prostym sprzęcie. Wywoływanie zdjęć w ciemni fotograficznej to niezwykłe doświadczenie, pojawiający obraz się na papierze fotograficznym zanurzonym w kuwecie wypełnionej chemią fotograficzna zostanie na długo w waszej pamięci.

 

Zainteresowanych indywidualnymi warsztatami zapraszam do kontaktu w sprawie cen, szczegółów i terminów.

 

Najbliższe warsztaty grupowe link

CYJANOTYPIA

Cyjanotypia to jeden z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, który jest świetnym wstępem do poznania fotografii analogowej.

Cyjanotypia to technika uzyskiwania odbitek roślin, kwiatów i innych przedmiotów.

 Technika wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, charakteryzuje się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski.

 

 

Warsztaty są przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych, polegają na omówieniu techniki, samodzielnym nałożeniu na papier akwarelowy substancji światłoczułej, stworzeniu własnej kompozycji, naświetleniu i utrwaleniu obrazu. Cyjanotypia powstaje poprzez stykowe naświetlanie przedmiotów na papierze nasączonym światłoczułym roztworem, który ciemnieje pod wpływem działania słońca.


 

Technikę można stosować na papierze, a także na innych podłożach, jak drewno czy szkło.